środa, 13 marca 2019

Budowa szeregówek i ulica brudem kipi

 W Rzeszowie od dawna zabudowywany jest każdy skrawek pustego terenu, w tym zieleni. Przykładem są budowy szeregówek w okolicach domów przy ulicy Staroniwskiej. Budowy odbywają się w bardzo wąskim pasie terenu. 



 Przy ulicy Staroniwskiej trwa budowa szeregówek w bardzo wąskim pasie. Ciężarówka niekiedy ma trudności z wjechaniem na teren budowy i zatrzymuje się na ulicy! Była to na przykład ciężarówka z bardzo wystającymi drutami zbrojeniowymi. W tym czasie piesi muszą przechodzić ulicą. Poza tym przejście jest utrudnione stale ze względu na brud kipiący na chodniku. 
 Grozi to oczywiście niebezpieczeństwem dla poruszających się pieszo. Z racji prawa chodnik jest przeznaczony dla pieszych, a przejście przez jezdnię tylko na pasach. Jak widać na zdjęciach przejście owszem jest w pobliżu, ale po drugiej stronie nie ma chodnika! Przez to piesi muszą poruszać się zabrudzonym i zniszczonym chodnikiem od strony budowy.

 Zastanawiające w tym jest to, że budowa odbywa się w bardzo wąskim pasie pomiędzy domami. Szerokość terenu to szerokość bramy wjazdowej z niewielkim przedłużeniem! Strach pomyśleć, co będzie gdy te szeregówki zostaną zamieszkane i mieszkańcy będą chcieli wjechać samochodami. 
 Przepisy wyraźnie mówią o konieczności zachowania pewnej odległości od domów w celach praktycznych, komfortowych i estetycznych.
 W § 12 ust. 3 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) wskazuje, że w zabudowie jednorodzinnej, dopuszcza się: 1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m; 2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe, niż ma budynek istniejący, lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej; 3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy i 3 m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych, lub drzwiowych w stronę tej granicy, od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych; 4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
Należy jeszcze dodać, że wysokość szeregówek nie może przekroczyć wysokości okolicznych domów, które w tym miejscu są niskie.

Tak wygląda budowa od ulicy Potokowej:


 Podsumowując warto się zastanowić czy ta budowa na takim terenie powinna dojść do skutku. 



Kinga Kuźniar


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.