Asseco Data Systems wspólnie z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą uruchomiło nowoczesne laboratorium wirtualnej rzeczywistości „Cyber Crime”. Sytuacja jest prestiżowa, ponieważ Rzeszowska uczelnia jest pierwszą na Podkarpaciu wykorzystuje symulator „Wirtualnej Sceny Zbrodni”. Oprócz WSPiA jest jeszcze dwie w Polsce. Technologia VR ma za zadanie wesprzeć studentów prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego na specjalności kryminalistyka i kryminologia w nabyciu praktycznych umiejętności koniecznych w późniejszej pracy zawodowej.
Podczas zajęć dydaktycznych Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej wykorzystują symulator do prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości. Wykładowcy zapewniają, że studenci na symulatorze nauczą się jedynie procedur. To po to, aby nie popełniali błędów - informują wykładowcy. W rzeczywistości każda sprawa jest inna i samo doświadczenie w głównej mierze nauczy ich zawodu praktycznie. Symulator zakupiony z dotacji budżetu Województwa Podkarpackiego jest tylko wprowadzeniem w procedury śledcze i uzupełnieniem wiedzy teoretycznej.
Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych na miejscu zdarzenia. Studenci wirtualnie uczestniczą w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować dowody. Do tego przydatne są wirtualne dłonie i teleportacja. Dzięki temu nabierają nawyki, które standardowo będą wykorzystywać w rzeczywistości.
VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach
Dostarczony przez nas symulator pomoże studentom prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się oni w późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu śladów. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach - zwłaszcza, że można na tego typu wdrożenia otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i innych programów pomocowych – dodaje Mariusz Lala. Uczelnia zapowiada wdrożenie kolejnych projektów VR.
Studenci mogą „uczestniczyć” w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować pozostawione ślady. Wystarczy, że założą specjalne gogle i użyją kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie. Odnalezienie wskazówek pozwala „odblokować” kolejne etapy gry i znaleźć następne ślady i dowody. W walizce oględzinowej, oprócz rękawic, są: wymazówki, fiolki szklane, pakiet papierowy, torebki foliowe do zabezpieczania dowodów, pęseta, kombinerki, stoliczek mikroskopowy, latarka i inne niezbędne przybory.
Od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży
Zdecydowaliśmy się na współpracę z Asseco Data Systems i wdrożenie „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, ponieważ od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży – mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Zajęcia z wykorzystaniem tego programu prowadzić będą praktycy m.in. byli i obecni pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wykorzystać możliwości tego urządzenia. Co bardzo ważne „Wirtualna Scena Zbrodni” będzie wykorzystywana także podczas zajęć z uczniami podkarpackich szkół współpracujących z WSPiA – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.