piątek, 8 marca 2019

"Losy Żydów Rzeszowskich 1939 - 1944" ponownie dostępne

 Pod redakcją pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Wandy Tarnawskiej po dwudziestu latach ukazało się drugie wydanie kroniki Franciszka Kotuli "Losy Żydów Rzeszowskich 1939 - 1944".

 Kronika napisana przez świadka wojennych wydarzeń Franciszka Kotulę jest ponownie dostępna w księgarniach. Pierwsze wydanie pojawiło się w 1999 roku i w dziwnych okolicznościach momentalnie zniknęło z księgarń. Tylko niektórym udało się go nabyć. W księgarniach internetowych również było niedostępne. Książkę można nabyć między innymi w księgarni na ul. 3 Maja w Rzeszowie. 

 Kronika porusza niewygodny dla Żydów temat ich kolaboracji z Niemcami i Sowietami. W namacalny sposób Kotula relacjonuje mordy jakie dokonywali oni na swoich biedniejszych rodakach i Polakach. Książka porusza losy nie tylko Żydów ale innych nacji, które pojawiały się w Rzeszowie i okolicach.


 Franciszek Kotula urodził się w Głogowie Małopolskim w 1900 roku. W Rzeszowie znali go wszyscy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej był współorganizatorem i dyrektorem Muzeum Ziemi Rzeszowskiej oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To był historyk, folklorysta i muzealnik z powołania.
  W 1979 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Leżajska.

 Od roku 1995 przyznawane są nagrody im. Franciszka Kotuli dla twórców ludowych, animatorów kultury oraz placówek popularyzujących folklor, organizatorem tego przedsięwzięcia jest Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie.








Kinga Kuźniar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.