29 maja gościem Wyższej Szkoły Prawa i administracji była profesor Maria Sierpińska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Maria Sierpińska od początku związana jest z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Tam uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych. A właściwie na Akademii Ekonomicznej, bo dopiero później Akademia stała się Uniwersytetem. Obecnie jest jego profesor zwyczajnym i z powodzeniem uczy studentów controllingu za pomocą kawałów! Jej podręczniki dotyczące strategii gospodarczych i controllingu obecne są właściwie na każdej uczelni. Niezliczona ilość nagród jest pewnym wyznacznikiem ich popularności. W 1998 roku otrzymała Nagrodę Zespołową Ministra Edukacji Narodowej za współautorstwo książki „Zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie”, a już w 2000 roku nagrodę indywidualną za książkę Polityka dywidend w spółkach kapitałowych i Złoty Krzyż Zasługi. Macierzysta uczelnia przyznała jej w 2005 roku Medal 80-lecia Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Podczas wykładu na Wyższej Szkole Prawa i Administracji profesor Sierpińska omawiała sens controllingu. Zwróciła też uwagę na różnicę pomiędzy controllingiem a kontrolą, ponieważ te dwa pojęcia są często mylone. Dodała, że obydwa są bardzo ważne na poziomie zarządzania i odgrywają ogromną rolę z procesie decyzyjnym. Controlling jest systemem sterowania przedsiębiorstwem zorientowanym na wynik. Natomiast kontrola wchodzi w skład controllingu jako jego część czy etap. Controlling to szereg działań ułatwiających proces decyzyjny, szybki przepływ informacji i tym samym łatwe wykrycie błędów. Managera i kontrolera łączy właśnie controlling.
Profesor przedstawiła to na prostych schematach i przygotowanej przez siebie prezentacji. Do tego nie obyło się bez kawałów, bo przecież tak łatwiej zapamiętuje się controlling!
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.