Muzeum Etnograficzne w porozumieniu z córką Franciszka Frączka Jolantą przygotowało wystawę upamiętniającą jego dorobek artystyczny.
16 maja została otworzona ekspozycja obrazów i akcesoriów wraz ze zdjęciami związaną z Podkarpackim artystą pochodzącym z Żołyni Franciszkiem Frączkiem. Do tego jedną część wystawy stanowią rysunki opatrzone legendami. Na wernisażu obecna była córka Franciszka Jolanta oraz Jacek Kawałek, którzy opowiedzieli kilka faktów z biografii artysty. "Słoncesław z Żołyni" był pseudonimem artystycznym Franciszka Frączka.
Franciszek Frączek studiował tylko przez rok w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a potem związał się z grupą artystów ze Szczepu Rogatych Serc Szukalskiego. To właśnie tam zainspirował się kulturą Słowian co ewidentnie uzewnętrzniała w swoich pracach. Wydał dwa zbiory legend z okolic Łańcuta. Zmarł jako ostatni członek Szczepu w 2006 roku w Krzemienicy.
Frączek miał liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą, w tym w Nowym Jorku, Lwowie, Wilnie, Chicago, Paryżu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Zdobył między innymi Nagrodę Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1968 roku, Złotą Odznaka ZPAP w 1976 roku, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1982 i 1988 roku oraz Medal im. Franciszka Kotuli w 1991 roku.
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.