3 maja 1791 została uchwalona przez Sejm Czteroletni Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała istnieć. Jest to druga po korsykańskiej konstytucja w nowożytnej Europie, a trzecia na świecie po amerykańskiej. Drugą była konstytucja francuska. Konstytucja niezmiennie gwarantuje możliwość decyzyjną obywateli. Ten najwyższej rangi dokument został przyjęty na Zamku Królewskim w Warszawie przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Przed południem Mszą Św. w Kościele Farnym w Rzeszowie odbyły się uroczystości uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożyły wieńce. Przed tym między innymi Wojewoda Ewa Leniart wygłosiła przemówienie i odbyła się salwa honorowa Wojska Polskiego. To już 228 lat!
Nie trzeba zapominać, że Konstytucja daje prawa decyzyjne obywatelom w drodze między innymi referendów. To suweren wyznacza kierunki rozwoju państwa, a tak zwana "władza" powinna je tylko realizować! To suweren powinien mieć wpływ na wybór własnego lidera. Jak do tej pory suweren mało zna kandydatów na urząd Prezydenta, Posła czy Senatora. W związku z tym ludzie wielokrotnie rezygnują z uczestnictwa w głosowaniu, albo głosują bez przekonania. Taka dla zasady. I w tym cały paradoks, że konsekwentnie na ww stanowiskach zasiadają ludzie szkodliwi czy też niekompetentni. Nie współpracują z obywatelami.
Ważną kwestią jest to, że Konstytucja stała się powodem do konfliktów. Po kilkunastomiesięcznym jej istnieniu Polska została zaatakowana przez Targowiczan z Petersburga w 1792 r. Konstytucja była niekorzystna głównie dla Rosji. Przy pomocy agentów zaatakowała Polskę, a król poddał się oddając kraj w obce ręce. Prawdopodobnie zrobił to za umorzenie jego długów. Konstytucja jako ustawa zasadnicza gwarantująca wolność o swobodę okazała się być koniem trojańskim i przyczyną utraty niepodległości przez Polskę!
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.