W dniu 27.06.2020 r. odnotowano łącznie 1122 zdarzeń związanych ze skutkami frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim -549,, krośnieńskim -176, przemyskim -73, brzozowskim 50 i łańcuckim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.
Intensywny opad deszczu w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków powodując liczne, nagłe podtopienia. Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Są to informacje szacunkowe, ponieważ w wielu miejscach ciągle prowadzone są działania.
Konieczna była również ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica gmina Jasło w powiecie jasielskim oraz 15 osób w pow. krośnieńskim w gm. Jedlicze. Nieprzejezdna jest także droga krajowa nr 28 w Skołyszynie w pow. jasielskim.
W rejonie Jasła Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii SN 120 stacji transformatorowych bez prądu pozostaje około 6500 tyś mieszkańców.
Na chwile obecna wydane jest ostrzeżenie 1 stopnia dla wszystkich powiatów od godz. 12.00 do 22.00. Nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni rzek Wisłok Wisłoka i Sanu. Na dzień dzisiejszy dla woj. podkarpackiego prognozowane są burze z gradem.
Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.
W działaniach, na chwile obecna bierze odział 1222 strażaków PSP i OSP / 298 zastępów.
W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. świętokrzyskiego. Mają również dotrzeć strażacy z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych. Do działań skierowane zostały też dwa policyjne śmigłowce.
Z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych wydawany jest na bieżąco - niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego tj. łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych. Magazyny są w pełni doposażone, a asortyment w nich zgromadzony zabezpiecza potrzeby prowadzonych działań ratowniczych.
Kinga Kuźniar
Źródło: PUW
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.