poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Premiery filmów regionalnych produkcji

Przed nami dwa bardzo filmowe dni! Już w tę środę i czwartek zobaczymy łącznie cztery filmy, które powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Premiery online regionalnych produkcji startują 28 i 29 kwietnia o godzinie 18:00 na kanale YouTube @Podkarpackie Film.


Każdego dnia wydarzenia będzie można zobaczyć dwa filmy. W momencie rozpoczęcia projekcji film wyświetlany będzie w trybie premiera, natomiast po zakończeniu projekcji obraz dostępny będzie na kanale do ponownego obejrzenia.

Link do wydarzenia na Facebooku: 

https://www.facebook.com/events/3895182873936165/

Link do kanału YouTube Podkarpackie Film: https://www.youtube.com/channel/UCYgRp82eqdoJFWgCpW6ccWQ/

Harmonogram projekcji:

28 kwietnia (środa), godz. 18:00

- MISTRZ I UCZEŃ

Reżyseria: Katarzyna Mazurkiewicz

Producent: Stowarzyszenie Form Różnych

Rok produkcji: 2020

Historia rozgrywa się podczas kilku lipcowych dni, kiedy do Łańcuta zjeżdża kilkuset młodych muzyków. Tam pod okiem światowej sławy wiolinistów ćwiczą swój warsztat. Wśród nich jest 24-letni Michał, przed którym stoi niecodzienne wyzwanie - chce podczas jednego koncertu wykonać wszystkie 24 Kaprysy Niccolò Paganiniego. Wkraczając w muzyczny świat uczuć i iluzji, jednocześnie szuka prawdy o samym sobie. Pomaga mu w tym charyzmatyczny profesor.

zwiastun:  https://www.youtube.com/watch?v=_21Cy3Jtk08


- KILOMETRY ODDECHÓW

Reżyseria: Rafał Gużkowski 

Producent: Fundacja Lanka 

Rok produkcji: 2020

"Kilometry oddechów" to dokumentalne przedstawienie wyzwania podjętego przez bliskich Hani i Wojtka - dzieci chorych na mukowiscydozę. Poprzez ekstremalnie trudny wysiłek - bieg trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej (144 km), a także Małej Pętli Bieszczadzkiej (100 km), bohaterowie filmu chcą popularyzować wiedzę o rzadkich chorobach i zdobyć pieniądze na leczenie. Ekipa filmowa towarzyszy im na każdym kilometrze biegu, rejestrując ich wysiłek, mijane miasta i wsie, a także atmosferę biegu w nocy, gdy na pustych bieszczadzkich drogach niesie się tylko odgłos ich oddechów…

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=TK_biN1LFJI


29 kwietnia (czwartek), godz. 18:00

W PIĘKNYM PUSTKOWIE KOŁO DĘBICY

Reżyseria: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c. Maciej Dźwigaj

Rok produkcji: 2019

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”). Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=A-C6Gfs-3DE


JUTRZENKA – O TYM JAK POWSTAŁO WINO

Reżyser: Ryszard Tomasz Paulukiewicz

Producent: Pagafi sp. z o.o.

Rok produkcji: 2019


Film opowiada o tym jaki i kim jest Roman Myśliwiec - jedna z tych osób, które kształtując swoje życie zmieniają otaczający ich świat. To za sprawą jego wizji i pasji w Polsce powstało na nowo winiarstwo, jako gałąź rolnictwa, przetwórstwa, handlu, promocji oraz sposób na życie dla wielu ludzi. 

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=wCSSYnI_QSc


Filmy zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. 

Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości 

i dziedzictwa kulturowego regionu. 

Podkarpacka Kronika Filmowa to już ponad 20 krótkometrażowych filmów, przedstawiających to, co w naszym regionie najciekawsze. To historie niezwykłych ludzi i wyjątkowych miejsc. Każdy film jest zupełnie inny, a razem tworzą niekończącą się opowieść o Podkarpaciu z różnych perspektyw. Operatorem programu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.

Kinga Kuźniar
Źródło: Podkarpackie Film Commission  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.