czwartek, 3 czerwca 2021

Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (z łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi), pot. zwane świętem Bożego Ciała to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. Jest świętem nakazanym i wypada w czerwcu w różne dni według wyliczeń kalendarza liturgicznego w danym roku. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne



Stąd rytuał czczenia ciała i krwi Chrystusa przy licznych ołtarzach. W Rzeszowie w tym roku księża ograniczyli czas procesji do przejścia tylko wokół kościołów. W poprzednich latach procesje były kilkugodzinne i przebiegały przez całe wioski i miasta. Dziewczynki szły z koszyczkami pełnymi kwiatów i rozsypywały wokoło siebie, a chłopcy dzwonili dzwoneczkami. To jest forma oddawania szacunku Chrystusowi przez "dziadki".
Główna procesja w Rzeszowie wyszła z Kościoła Fara i przeszła koło Bazyliki Mniejszej, ulica Cieplińskiego i 30 ego Maja. Frekwencja była ogromna.

Tak było dzisiaj na procesji w Rzeszowie:











Kinga Kuźniar

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.