poniedziałek, 19 lipca 2021

Bezpieczeństwo w sieci. Na co zwracać uwagę i jak reagować w przypadku zagrożenia

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim 16 lipca b.r. odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa w sieci.


W konferencji wzięli udział przedstawiciele środowisk najbardziej narażonych na ataki hakerskie czy po prostu na niebezpieczeństwo w sieci. Byli to ludzie nauki, dyrektorzy szkół i nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy sądowi oraz służby mundurowe. Przedstawiciele z tych niektórych środowisk wygłosili referaty dotyczące m.in. cyberbezpieczeństwa z perspektywy zadań wojewody -  wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, cyberbezpieczeństwa z perspektywy prawa konstytucyjnego - dr Marcin Olszówka z Rządowego Centrum Legislacji, konstytucyjnych aspektów ochrony prywatności w cyberprzestrzeni SSA prof. KPSW dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy), nowoczesnych technologii z perspektywy przebiegu postępowania karnego SSN prof. KPSW dr hab. Igor Zgoliński, Kujawsko z Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, kryminologicznych aspektów tzw. „mowy nienawiści” - dr Arkadiusz Szajna z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, skryptów podmieniających numer konta w trakcie transakcji przelewu - dr hab. Aneta Łyżwa i prokurator dr Rafał Łyżwa z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, ochrony dóbr osobistych w sieci - SSR dr Marcin Dudzik z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz cyberprzestępstw seksualnych popełnionych na szkodę małoletniego - sędzia TS prof. KPSW dr hab. Czesław Kłak z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Konferencję otworzyła wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart  – Nowe zagrożenia w sieci skłaniają nas do pogłębionej refleksji nad skalą problemu, jego strukturą, dynamiką oraz do ciągłej aktualizacji wiedzy w tym zakresie – zaznaczyła wojewoda. Wojewoda też dowodzi weryfikacją bezpieczeństwa podczas ataku cybernetycznego na stację ratunkową poprzez szkolenie LIBERO.

W 2020 roku dyspozytornia w województwie podkarpackim uruchamiała ratownictwo medyczne do 142 928 zdarzeń.

Istnieje cztery rodzaje stopni alarmowych:

PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY (ALFA) – PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY CRP (ALFA–CRP)
Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY (BRAVO) – DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY CRP (BRAVO–CRP)
Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

TRZECI STOPIEŃ ALARMOWY (CHARLIE) – TRZECI STOPIEŃ ALARMOWY CRP (CHARLIE–CRP)
Trzeci stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku:

- wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w:
- bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo
- bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo
- bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej lub
- uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
- uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

CZWARTY STOPIEŃ ALARMOWY (DELTA) – CZWARTY STOPIEŃ ALARMOWY CRP (DELTA–CRP)
Czwarty stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku:

- wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym powodującego zagrożenie:
- bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
- bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, albo
- bezpieczeństwa innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej, lub
- gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
- gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które ma być wymierzone w obywateli polskich przebywających za granicą lub w instytucje polskie albo polską infrastrukturę mieszczące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a zebrane informacje wskazują jednocześnie na nieuchronność takiego zdarzenia.

W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia bezpieczeństwa społeczeństwo otrzymuje powiadomienia sms-em czy e - mailem.

W bezpieczeństwie niezwykłe znaczenie ma ochrona najmłodszych członków społeczności czyli dzieci. Szczególnie, gdy trwa szaleństwo nauczania zdalnego i dzieciaczki mają dostęp do internetu. Tu wiele zależy od dorosłych: rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy bezwzględnie powinni nadzorować korzystanie z komputerów, tabletów czy smart fonów przez dzieci. Poza tym dorośli też powinni mieć świadomość różnych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z internetu. Ściąganie programów czy aplikacji z niezbadanych źródeł, udostępnianie danych w trybie publicznym na przykład na google czy określonym osobom w celu naprawy sprzętu.









Kinga Kuźniar

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.