Wmurowanie kaspuły czasu z okazji 70 - lecia istnienia Politechniki Rzeszowskiej 25 września b.r.
Wmurowanie kapsuły czasu wraz z między innymi listem, zdjęciami z pory zimowej i okularami przeciwsłonecznymi odbyło się w samo południe przy pomiku Ignacego Łukasiewicza na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej. - Być może za 70 lat ktoś, kto otworzy kapsułę czasu zdziwi się, że był śnieg, Politechnika i chodziliśy w okularach przeciwsłonecznych. Być może wytedy nie będzie tu Politechniki, słońca ani śniegu - mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Rektor wraz z prorektorami i wyznaczonym przez siebie kilkuletnim chłopcem symbolicznie zakopali kapsułę czasu. - Nie sądzę, aby Igancy Łukasiewicz wędrujący po tutejszych łakach był megalomanem i pomyslał o tym, że będzie tu kiedyś szkoła wyższa - dywagaował rektor.
Politechnika nie od razu była Politechniką. W 1951 z inicjatywy pracowników „PZL Rzeszów” w Rzeszowie powstała Wieczorowa Szkoła Inżynierska, której głównym zadaniem było kształcenie mechaników. Rok później, w wyniku reformy, rzeszowską placówkę podporządkowano Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Krakowie. Trzy lata później, w 1955, po reorganizacji w Politechnice Krakowskiej, działała już jako Studium Wieczorowe Terenowe Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej z siedzibą w Rzeszowie.
W 1963 uczelnia usamodzielniła się i w Rzeszowie powstała Wyższa Szkoła Inżynierska z Wydziałem Ogólnotechnicznym i Wydziałem Mechanicznym. Od tego momentu można mówić o intensywnym rozwoju uczelni. W ramach szkoły wyższej w 1965 utworzono Wydział Elektryczny, w 1967 Wydział Budownictwa Komunalnego (przekształcony później w Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska), a w 1968 Wydział Technologii Chemicznej. Punktem kulminacyjnym było utworzenie w 1972 na Wydziale Mechanicznym Oddziału Lotniczego. Rzeszów stał się zagłębiem lotniczym dzięki kstałceniu lotników i współpracy z PZL.
Uzyskane we wszystkich zasadniczych nurtach działalności efekty spowodowały nadanie uczelni pełnego statusu akademickiego. W dniu 1 października 1974, rozporządzeniem Rady Ministrów, została powołana Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Uczelnia rozszerzyła swój profil działaności i do powstałych wczesniej wydziałów dołączył 3 sierpnia 1993 r. Wydział Zarządzania na podstawie Zarządzenia nr 20 Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zmian organizacyjnych w Politechnice Rzeszowskiej (Dz. Urz. MEN nr 7, poz. 27). Stanowisko pierwszego Dziekana Wydziału objął wówczas dr hab. inż. Stanisław Wołek, prof. PRz. Kolejnymi dziekanami Wydziału byli: dr hab. inż. Władysław Filar, prof. PRz (dwie kadencje, 1996-2002), prof. dr hab. Kazimierz Rajchel (dwie kadencje, 2002-2008), prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (kadencja 2008-2012 i 2012-2016). Dziekanem Wydziału w kadencji 2016-2020 został dr hab. inż. Stanisław Gędek, Prof. PRz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.