Sygnatariusze porozumienia, w tym Ministerstwo Aktywów Państwowych, zobowiązali się przyczyniać do rozwoju gospodarczego Polski, podnosić konkurencyjność polskich przedsiębiorców, podejmować inicjatywy gwarantujące bezpieczeństwo, zarówno ekonomiczne, jak i energetyczne naszego kraju w oparciu o zeroemisyjne źródła energii - w tym przypadku poprzez rozwijanie morskiej energetyki wiatrowej (MEW).W końcu marca tego roku Grupa PZU ogłosiła nową strategię na lata 2021-2024, której istotną część stanowi strategia ESG. Przewiduje ona m.in. zaangażowanie w kluczowe przedsięwzięcia w sektorze OZE. Już w połowie 2021 roku PZU ogłosiło współfinansowanie budowy lądowych farm wiatrowych na łączną kwotę 150 mln zł. – Jesteśmy świadomi, że jako lider polskiego rynku finansowego mamy ogromny wpływ na całą gospodarkę. Chcemy wykorzystywać swoją działalność i możliwości, by wspierać transformację energetyczną Polski. W najbliższych latach jeszcze bardziej zwiększymy zaangażowanie Grupy PZU w zielone inwestycje, w tym morskie farmy wiatrowe – mówi Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie, która w imieniu PZU podpisała porozumienie.
PZU wraz z pozostałymi organizacjami będzie realizował cele Polityki energetycznej Polski do 2040 r. dotyczące przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego morskich farm wiatrowych o mocy zainstalowanej 5,9 GW do końca 2030 roku i 11 GW do końca 2040 roku. Wspólne działania będą dotyczyły także promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz maksymalizacji local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
Porozumienie zakłada także osiągnięcie średniorocznej wartości eksportu produktów i usług z sektora MEW do 2 mld zł do 2030 r. Dodatkowo, dzięki wspólnym działaniom zaangażowanych w tym obszarze firm, powstaną nowe miejsca pracy – szacuje się, że do 2030 r. zatrudnionych zostanie 30 tys. osób. W ramach porozumienia firmy wesprą też finansowo prace badawczo-rozwojowe na rzecz MEW.
Jak podkreślali podczas uroczystości podpisania porozumienia przedstawiciele administracji rządowej, w lutym 2021 roku weszła w życie ustawa, której celem jest wykorzystanie potencjału tkwiącego w morskiej energetyce wiatrowej na polskiej części Bałtyku, m.in. poprzez zapewnienie ram prawnych oraz wieloletniego wsparcia dla podmiotów zainteresowanych rozwojem sektora offshore wind. Podpisany właśnie w Warszawie dokument jest drugim na świecie porozumieniem dotyczącym budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Pierwsze tego typu porozumienie podpisała Wielka Brytania.
Kinga Kuźniar
Źródło: PZU
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.