czwartek, 17 marca 2022

Najlepsze szkoły średnie na Podkarpaciu według rankingu "Perspektyw"- zdjęcia, film

16 marca b.r. Politechnika Rzeszowska wraz z wydawnictwem "Perspektywy" zorganizowała uroczystość wręczenia nagród najlepszym szkołom według rankingu.


Z liceów podkarpackich na pierwszym i 43 w skali kraju miejscu znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.  I następnie 50 w skali kraju Społeczne Liceum w Tarnobrzegu i 59 w skali kraju I Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krośnie. Na dalszych miejscach uplasowały się: II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, II Liceum Ogólnokształcące  im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Wśród techników zwyciężył Zespół Szkół nr 2 w Dębicy przed Zespołem Szkół Elektronicznych w Rzeszowie i Zespołem Szkół nr 4 w Jaśle. Na dalszych miejscach znalazły się: Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, Zespół Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku, Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Rzeszowie.

Wszystkich zgromadzonych przywitał prof. Piotr Koszelnik jak przedstawiciel gospodarzy - Gratuluję wam, droga młodzieży wyboru tych właśnie szkół średnich, bo ten ranking pokazuje, że wasze wybory dokonane przed kilku laty były dobre. Wybraliście szkoły, które bardzo dobrze przygotowują do egzaminu dojrzałości i które umożliwią Wam spełniać marzenia dotyczące dalszej nauki, a także wyboru ścieżki zawodowej. Niebawem staniecie przed wyborem uczelni wyższej, a Politechnika Rzeszowska oferuje ponad 30 atrakcyjnych kierunków studiów, które umożliwią Wam wykształcenie pozwalające spełniać się zawodowo. Zachęcam Was, abyście rozważyli studia na Politechnice Rzeszowskiej, które dają gwarancję znakomitego rozwoju, realizacji pasji i perspektywę atrakcyjnej pracy gwarantującej dobrą jakość życia” – mówił rektor.

- Wiem, że rankingi nie zawsze są obiektywne. Jednak jest to dla was sukces i zostaliście dostrzeżeni - mówiła kurator Małgorzata Rauch.

Prof. dr hab. inż. Wiktor Bukowski wraz ze studentami Koła Naukowego „Esprit” działającego na Wydziale Chemicznym zorganizował pokazy reakcji chemicznych. - Rektor zdawał u mnie egzamin. Ja też jestem absolwentem Politechniki. skończyłem ją w 1988 r. Na pytanie czy prof. Piotr Koszelnik zdał egzamin odpowiedział - Zdał. Gdyby nie zadał, nie byłby profesorem - podkreślił prof. Bukowski dodając, że pokazy prowadzi już 17 lat. Wskazał też na negatywne konsekwencje nauczania zdalnego - Oni nie mają praktyki co czyni się na laboratoriach dlatego tak niemrawo im to idzie. Dla mnie laboratoria w pracowni pozwalają zobaczyć uśmiechy studentów. Tego nie widzę przez ekran komputera i nie mówię do czarnej płyty.

- Przyzwyczailiśmy się do nagród. Nauczyciele mają wypracowany własny program nauczania, ale nie wszyscy wytrzymali, bo trzeba pracować poza zajęciami i są też zajęcia dodatkowe - w rozmowie ze mną mówiła dyrektor Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie s. Bernarda Agata Rozmus. Dodatkowe zajęcia to oczywiście albo poświęcenie nauczyciela, albo koszt szkoły czyli mówiąc przyziemnie wiąże się to z pieniędzmi. - Oprócz finansowania budżetowego z kuratorium mamy tez fundację - dodała odpowiadając na moje pytanie jak pozyskują finanse na dodatkowe zajęcia.
Szkoła oprócz nagrody z "Perspektyw" posiada też nagrodę z 2021 r na Najlepszą Europejską Szkołę Praworządności i Nagrodę Złotego Prymu.






























































































































































Kinga Kuźniar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.