sobota, 29 kwietnia 2023

Archeologiczna wyprawa do Chotyńca

26 kwietnia b.r. grupa uczestników konferencji archeologicznej wybrała się do Chotyńca, gdzie trwają prace wykopaliskowe.



Chotyniec to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno, w południowej części Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Tam też mieści się stacja archeologiczna Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od jakiegoś czasu trwają tam prace wydobywcze i poszukiwanie skarbów z dawnych wieków. 

Do tego pomocne w identyfikacji i rozpoznaniu przedmiotów czy też kultury dawnej miejscowej ludności są rozmowy z obecnymi mieszkańcami.
Atrakcją Chotyńca jest drewniana cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Ta greckokatolicka cerkiew parafialna zbudowana została w 1615 r. Pierwotnie mogła to być budowla trójdzielna z dwiema lub trzema kopułami na tamburach. Nad babińcem znajdowała się kaplica pw. Zwiastowania z zewnętrznymi galeriami. 

Cerkiew ta jest jedną z nielicznych czynnych świątyń greckokatolickich w Polsce, które szczęśliwie przetrwały wojnę i powojenną likwidację związaną z akcjami deportacyjnymi. Cerkiew wielokrotnie poddawana była remontom i istotnym przekształceniom m.in. w 1733, 1858 i 1925. Po wysiedleniach w 1947 roku została zamknięta, a następnie przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu. W latach 80. XX wieku zamknięto ją ponownie, ze względu na zły stan techniczny. W 1990 świątynia przejęta została przez pierwotnego właściciela – kościół greckokatolicki. Wtedy stała się świątynią odrodzonej parafii greckokatolickiej. W latach 1991–1994 dokonano kompleksowej renowacji obiektu, głównie dzięki miejscowym parafianom. We wnętrzu zachowała się polichromia z 1735 i 1772 z namalowanym Sądem Ostatecznym na południowej ścianie nawy.











 Kinga Kuźniar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.