Dzieci potrzebujących jest coraz więcej, a rodziców zastępczych brakuje. Fundacje i organizacje pośredniczące w tego typu sprawach zachęcają do podjęcia wyzwania jakim jest rodzicielstwo zastępcze.
Rodzicielstwo zastępcze jest czasową formą pomocy dziecku, które z różnych przyczyn nie może pozostać i wychowywać się w rodzinie naturalnej. Status rodziny zastępczej wymaga uzyskania pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wydanej na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego, a także odbycia szkolenia.
- Szkolenie uświadamia przyszłych rodziców co do dysfunkcji dzieci - mówi osoba pośrednicząca przy tzw. adopcji zastępczej. Bywa tak, że rodzice zastępczy nie potrafią poradzić sobie nawet z emocjonalną osobowością dziecka. I ostatecznie "zwracane" jest ono jak przedmiot. Rzadko podejmują trud wychowania takiego dziecka i pomocy mu w prawidłowym ukształtowaniu charakteru.
Inną kwestią jest czasochłonność, poświęcenie i biurokracja w uzyskaniu statusu rodzica zastępczego, co zapewne odstrasza wiele osób. To jest jednak konieczne ze względu na bezpieczeństwo dzieci.
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.