czwartek, 22 czerwca 2023

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji

21 czerwca b.r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji.

– Podkarpackie służby są przygotowane na rozpoczynający się okres wakacyjny po to, by bezpiecznie wypoczywali zarówno młodzi mieszkańcy województwa, ale także turyści, którzy zechcą nasze Podkarpacie odwiedzić.  Przygotowujemy się przede wszystkim do wypoczynku dzieci i młodzieży, dla których wakacje rozpoczną się już w najbliższy piątek.  W tej chwili zarejestrowano ponad 600 form zorganizowanego wypoczynku – powiedziała wojewoda.

Podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Stanisław Sekuła, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, podkarpacki wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik, podkarpacki państwowy inspektor sanitarny Adam Sidor, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek oraz prezes Bieszczadzkiego WOPR Artur Szymański przedstawili przygotowanie swoich jednostek do prewencji i niesienia pomocy podczas wakacyjnych wypoczynków dzieci i młodzieży.

– W szkołach akcja informacyjna dotycząca przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji prowadzona jest co roku. Informujemy dyrektorów szkół, przypominamy o informatorze, który znajduje się na naszej stronie. Baza prowadzona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dostępna jest dla każdego. Rodzice mogą sprawdzić, czy została w niej zarejestrowana forma, w której uczestniczą dzieci – powiedział wicekurator.

Według stanu na 16 czerwca  br. zatwierdzonych zostało  627 różnych form  wypoczynku letniego, w których udział weźmie 24841 dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym 10745 w miejscu zamieszkania (półkolonie w szkołach, MDK , MOK, MOSiR), w wypoczynku krajowym (czyli takim kiedy dzieci nocują poza domem) udział weźmie 12754 dzieci oraz  1342 dzieci wyjedzie za granicę.

Największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.

Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy wypoczynku są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: http://wypoczynek.mein.gov.pl

– Wakacje to czas, kiedy koncentrujemy się głównie na działaniach prewencyjnych, kontrolnych, ale też na działaniach w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Współpracujemy z wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, strażą pożarną, strażami miejskimi, inspekcją sanitarną, inspekcją handlową. Do działań  w ramach „Bezpiecznych wakacji” z oddziałów prewencji Policji do jednostek terenowych zostało oddelegowanych 52 policjantów w celu wzmocnienia zabezpieczeń. Są to tereny m.in. Bieszczadów, Jeziora Solińskiego, Jeziora Tarnobrzeskiego. Skupiamy się również na działaniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, z kontrolą autokarów przewożących dzieci, realizowaną we współpracy  z Inspekcją Transportu Drogowego – powiedział zastępca komendanta woje dzikiego Policji insp. Stanisław Sekuła.

– Kontrolujemy obiekty, w których będą organizowane letnie wypoczynki. Do tej pory takie kontrole odbyły się w 81 miejscach. Na naszych stronach internetowych znajdują się informatory dotyczące bezpiecznych zachowań nad wodą, w lesie czy dotyczące tego, jak chronić się przed upałem – mówił podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

– Grupa Bieszczadzka GOPR w okresie wakacyjnym zabezpiecza z poziomu trzech dyżurek całorocznych ze zwiększoną obsadą ratowników  (Sanok, Ustrzyki Górne i Cisna).  Dodatkowo na czas wakacji zostanie uruchomiona dyżurka w Dukli (od piątku do niedzieli) – powiedział Krzysztof Szczurek, przypominając o numerze, pod którym można zgłosić wypadek w górach oraz o aplikacji Ratunek - poinformował Krzysztof Szczurek.

– Ratownicy WOPR-u rozpoczęli swoje dyżury na Jeziorze Solińskim (od 1 czerwca do końca października). Od 15 czerwca rozpoczął się również, wspólnie z bieszczadzkim pogotowiem,  dyżur karetki wodnej, który będzie trwał do 15 września. Ratownicy dyżurują pod numerem 607 112 112   lub 601 100 100 – zaznaczył prezes Szymański, który zaapelował, by sygnalizować zachowania nieodpowiednie, brawurowe czy zagrażające bezpieczeństwu nad wodą - mówił Artur Szymański.  







 Kinga Kuźniar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.