Dzisiaj 29 czerwca b.r. w Rzeszowie przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami.
Spotkanie miało na celu wypracowanie kontaktów i współpracy na terenie południowo - wschodniej. Głównym tematem była sytuacja cudzoziemców na podkarpackim rynku pracy oraz wsparcie i inne działania na ich rzecz ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy.
Na wstępie założenia projektowe MIGRIGHT 2 zaprezentowała Grażyna Spytek - Bandurska jako kierownik projektu FPP. Przy tym zaznaczyła, że do tej pory działalność FPP koncentrowała się w województwie Kujawsko - Pomorskim, Śląskim czy Łódzkim, ale Federacja chce się rozwijać i mieć zarząd w każdym województwie i także za granicą. Działania poza granicami Polski na razie mają miejsce w Brukseli, gdzie jednostka ma swoje biuro. Poza tym wskazała, że zjednoczenie ludzi biznesu i nie tylko ma opierać się na jednym wspólnym celu: budowania gospodarki, a nie własnych interesach.
Następnie działania dla obcokrajowców, w tym Ukraińców, zaprezentowali przedstawiciele Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wsparcie dotyczyło pozyskania zatrudnienia, założenia własnej działalności i pośrednictwa pomiędzy pracodawcami a obcokrajowcami zgłaszającymi się do urzędu. Dotyczyło to też kwestii uregulowań prawnych i legalności pobytu. Obcokrajowiec z Ukrainy, aby zarejestrować się w PUP, powinien mieć przyznany nr pesel w Polsce. I taka osoba nie jest uchodźcą. Uchodźca nie może pracować a przebywać w obcym kraju jakiś określony czas na zasiłku, czyli wsparciu socjalnym. Inną kwestią jest karta pobytu i rejestracja obcokrajowca w systemie jako zatrudnionego. Pracodawca ma na to 14 dni od zawarcia umowy z pracownikiem i może to zrobić tylko elektronicznie. Jeśli nie dotrzyma tego terminu nie ma możliwości dokonania tego wstecz, ponieważ system nie dopuści do rejestracji. Wtedy obcokrajowiec pracował np. 1 dzień nielegalnie. Urzędy pracy pomagają też np. Hindusom - Zgłaszają się raczej na szkolenia, a nie do pracy - informuje pracownica urzędu pracy.
Działania CM Medyk dotyczące pomocy Ukraińcom przedstawił Stanisław Mazur. Było to wsparcie w zakresie zapewnienia noclegów, pożywienia i opieki medycznej. CM zatrudnia także medyków np. pielęgniarki z Ukrainy.
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.