W tym roku to już 80 - a rocznica tej zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. 11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej, ponieważ ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości mordując mieszkających tam Polaków. „Krwawa niedziela” to symbol ludobójstwa, które objęło całe ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej i według szacunków przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar.
– Chcielibyśmy zaprosić do uczczenia ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. 11 lipca o godz. 18.00 w Kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbędzie się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Wydarzeniom będą towarzyszyć także liczne działania zorganizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ale także z centralą IPN, mające na celu popularyzację wiedzy o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 80 lat temu – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Do skorzystania z bogatej oferty działań edukacyjnych zachęcał naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie dr Piotr Szopa, który przypomniał, że cykl wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej rzeszowski IPN rozpoczął już 15 czerwca sesją popularnonaukową w Jarosławiu.
– Działamy także w wymiarze edukacyjnym i informacyjnym. Został przygotowany specjalny dodatek prasowy poświęcony Zbrodni Wołyńskiej, który ukaże się w całej Polsce. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji „Zapal znicz pamięci”, zachęcającej do zapalenia zniczy w miejscach pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej w województwie podkarpackim. Przygotowywana jest również publikacja pod redakcją dr. Tomasza Berezy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie– mówił dr Piotr Szopa.
Wśród organizowanych w województwie podkarpackich wydarzeń znajdują się m.in. konferencja naukowa w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, która odbędzie się w Cieszanowie 7 lipca 2023 r. w Domu Nestora (dawna Synagoga), Rajd Pamięci organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Miasto i Gminę Cieszanów. Jego trasa będzie przebiegać miejscami martyrologii Polaków – ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA. Odbędą się również liczne seminaria, wykłady i debaty.
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.