Generatory prądu 29 września oficjalnie trafiły do podkarpackich jednostek Państwowej Straży Pożarnej.
W ramach doposażenia Państwowa Straż Pożarna w województwie podkarpackim otrzymała 33 agregaty prądotwórcze o owartości 1,2 mln zł z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
– Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych została przez nas doceniona w sposób szczególny jako jednostka wydzielona ze struktur państwowych w celu wsparcia w sytuacjach kryzysowych, np. w czasie pandemii COVID-19 w kontekście dostaw sprzętu medycznego. Dzisiaj z jej zasobów otrzymaliśmy bardzo ważne wsparcie dla komend straży pożarnej w postaci agregatów prądotwórczych. Mają one znaczenie m.in. w czasie przerw w dostawie prądu, które występują na skutek nagłych zdarzeń atmosferycznych takich jak burze czy intensywne opady śniegu, co ma wpływ na bezpieczeństwo obiektów, np. szpitalnych. Mają też zastosowanie do awaryjnego zasilania urządzeń podtrzymujących lub ratujących życie. Działania związane z poborem mocy są też potrzebne w sytuacjach powodziowych. Bardzo istotne jest więc to, aby straż pożarna na terenie naszego województwa była wyposażona w odpowiedni sprzęt, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że dysponujemy takimi środkami, które będą mogły być zadysponowane adekwatnie do potrzeb – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Drugim ważnym elementem jest doposażenie i inwestycje w służby. Rząd wprowadził Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025. PSP otrzyma 1,9 mld zł na inwestycje i modernizacje.
Strażacy na co dzień mierzą się z pożarami, klęskami żywiołowymi czy groźnymi wypadkami drogowymi. Prowadzą działania ratownicze, ale także udzielają pomocy innym służbom. Doposażenie w nowy sprzęt realnie zwiększy bezpieczeństwo oraz możliwości ochrony zdrowia i życia mieszkańców. Ostatnia klęska żywiołowa, która szczególnie dotknęła powiat dębicki i szpital pokazuje, że agregaty prądotwórcze są niezwykle ważnym sprzętem w szpitalach umożliwiającym zachowanie ciągłości działania w momencie braku dostawy prądu. Szpital jako miejsce, gdzie znajdują się chorzy pod aparatami podtrzymującymi życie wymaga szczególnego zapotrzebowania na taki sprzęt.
Kinga Kuźniar
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.