piątek, 6 października 2023

Kongres Pamięci Narodowej - historia mówi przez pokolenia. Ks. Jagustyn: Trzeba trwać w prawdzie i ją głosić, aby uświadamiać innych

W Centrum Kongresowo - Wystawienniczym G2A w Jasionce od 4 do 5 października odbył się Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.



W inauguracji Kongresu Pamięci Narodowej wzięli zasłużeni żołnierze Armii Krajowej, w tym 106 - letni porucznik Tadeusz Lutak ze Strzyżowa i młodzież. Przy akompaniamencie młodego muzyka odśpiewany został hymn narodowy Polski "Mazurek Dąbrowskiego" (nagranie filmowe poniżej). W ramach wydarzenia odbyły się panele dyskusyjne, prezentacje multimedialne, wystawy oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Mnóstwo młodych ludzi z pasją i zapałem sklejała samoloty, czerpała wiedzę z prezentacji i publikacji oraz gier edukacyjnych - Będę zaopatrzona w historię - mówi jedna z młodych dziewczyn zachłannie pobierając darmowe publikacje. W pierwszym dniu zostały wręczone Krzyże Wolności i Solidarności i Nagrody Honorowe dla osób propagujące historię. Jedną z nich jest ksiądz prałat Władysław Jagustyn, który w szkole posprzeczał się z nauczycielem o "prawdę historyczną" - Chciał mnie wyrzucić ze szkoły. Po 50 - u latach spotkaliśmy się i sam przyznał mi rację - mówił prałat. W rozmowie ze mną podkreślił, że trzeba trwać w prawdzie i ją głosić, aby uświadamiać innych zagubionych ludzi. 
Pozostałe osoby, które otrzymały medale to Wiesław Hap - srebrny tak jak ks. Jagustyn, natomiast brazowe:Andrzej Klimczak, Eryk Matecki i Adam Pawluś.

Osoby, które otrzymałe Krzyże Wolności i Solidarności to: Antoni Jan Apolinarski, Antoni Lech Augustyniak, Krzysztof Dębski, Kazimierz Gieroń, Marek Grynia, Roman Józef Jakubowski, Paweł Janusz Kosiarski, Marek Zbigniew Kubin, Tadeusz Kuśnierz, Piotr Lachiewicz, Wojciech Manteufel, Stanisław Mieczysław Pilszak, Władysław Stefan Zieliński i Zygmunt Tomasz Żyłka. Pośmiertnie otrzymali je: Emil Faran, Jan Mantojfel i  Jan Wołoszyn.

Jedną z interesujących prezentacji była ta o rodzinie Ulmów z Markowej i „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”odnosząca się do filmowe przekroju historycznego Polaków w różnych krajach.

Debata z udziałem sportowców jak Iwona Nieroda i Łukasz Różański pokazała jak wiele wspólnego ma sport z patriotyzmem i historią. Wszyscy zgodnie podkreślali, ze patriotyzm w sporcie powinien przejawić się nie tylko w momencie wygranej, ale zawsze bez względu na okoliczności. Bo chodzi o to, że zasady i wartości pozwalają z uoprem dążyć do wygranej. Osoby chwiejne i słabe nie zdobywają szczytów. A jesli już je zdobędą bazując na nieuczciwej grze, to szybko z nich spadają. Sportowcy zaznaczali, że w sporcie potrzebna jest pewna pokora i nieużalanie się nad sobą czy porażką.

Mocne nastawienie organizatorów na edukację historyczną dzieci i młodzieży poprzez ciekawie i przystępnie przygotowane prezentacje da im zapewne bodziec do zgłębiania prawdy historycznej i kształtowania właściwych oraz wartościowych postaw. Bo niby historia nie jest człowiekowi potrzebna do życia, ale pozwala zrozumieć obecne kwestie społeczno - gospodarcze i realnie dążyć do wolności.
























































































































































 Kinga Kuźniar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.