sobota, 7 października 2023

W Centrum Kongresowo - Wystawienniczym G2A 5 października odbył się drugi dzień Kongresu Pamięci Narodowej.


Dyskusja panelowa „Wołyń – Podkarpacie: Związki (nie)oczywiste”, poświęcona mijającej 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej poruszyła przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ks. dr hab. Józef Marecki wskazał na zaniedbanie polskich grobów i cmentarzy na Ukrainie - My jako cywilizacja łacińska dbamy o groby. Jest to wyrażenie szacunku dla zmarłych i kult zmarłego - mówił ksiądz. Zapis mojej rozmowy z księdzem znajduje się w poniżej zamieszczonym filmie.

Nagrodę Honorową "Świadek Historii"  otrzymali: Andrzej Borcz, Henryk Cząstka, Sławomir Zawiślak, Stanisław Wnorowski, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz pośmiertnie śp. Jerzy Tadeusz Dębicki (wyróżnienie odebrała synowa Danuta Dębicka). 

Na zakończenie kongresu odbył się koncert „…w drodze” w ramach projektu "Artyści Andersa" podczas którego artyści przybliżyli twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza czyli muzykę z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, która stanowiła tło jakże ważnych wydarzeń dla Polski. 



































 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.