sobota, 27 kwietnia 2024

105 lat istnienia PIP

 Na Politechnice Rzeszowskiej Państwowa Inspekcja Pracy świętowała 105 lat istnienia.


Państwowa Inspekcja Pracy została powołana dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 3 stycznia 1919. Pierwszym Głównym Inspektorem Pracy był Franciszek Sokal, a jego następca, Marian Klott piastował to stanowisko od 1920 do wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji inspekcja pracy została włączona do niemieckiego urzędu pracy (Arbeitsamt).

Po wojnie Państwowa Inspekcja Pracy była stopniowo odbudowywana, m.in. dzięki zaangażowaniu Głównego Inspektora Henryka Altmana. Główny Inspektor Pracy ustanowił w 1989 nagrodę imienia Haliny Krahelskiej przyznawaną za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie prewencji zagrożeń zawodowych, nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, wynalazczości, projektowania i wdrażania bezpiecznych technik i technologii w zakresie ochrony pracy, a także popularyzacji prawa pracy i ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracy”.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody jednostkom za dbanie o bezpieczeństwo ludzi w pracy i zaprezentowano dorobek kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. W ramach prezentacji nowoczesnego wymiaru pracy wyemitowano film.

Uroczystość otworzył Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie Karol Kucaj i rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Przedstawiciele firm wygłosili prelekcje na temat własnych doświadczeń w zakresie BHP: Janusz Zakręcki z PZL Mielec, Bogusław Bać z Pratt & Whitney Rzeszów S. A., Marcin szyszka z MTU Aero Engines i Iwona Chamera z Safran Transmission System Poland. Wszyscy podkreślali rolę budowania świadomości u pracowników jak i wskazywali na nowe możliwości ich zabezpieczeń podczas wykonywania pracy.

Karol Kucaj w rozmowie ze mną poinformował, że procedury dotyczące kontroli bezpieczeństwa w zakresie cyfryzacji są w trakcie opracowania i wdrażania.





















































































Kinga Kuźniar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.