wtorek, 18 czerwca 2019

Cuda, pasje i nowinki z kolekcji Franciszka Kotuli i nie tylko

Muzeum Etnograficzne w niedzielę 16 czerwca zorganizowało spotkanie  z małżeństwem Wawrzkiewiczów. Natalia i Piotr są badaczami zgłębiającymi historię kultury ludowej na podstawie zachowanych druków i innych materiałów. 




 Małżeństwo zajmuje się obecnie historią pieśni i psalmów. Bogatą kolekcję po wojnie zgromadził Franciszek Kotula, który bardzo interesował się kulturą ludową. Z pasją prowadził rozmowy i obserwacje jeżdżąc po podkarpackich wioskach. Wszelkie obserwacje skrzętnie zapisywał. Później pojawiła się możliwość nagrywania na magnetofon, co było sporym ułatwieniem podczas wywiadów.

 Spore zapotrzebowanie na kulturę ludową i jej celebrowanie w połączeniu z religią chrześcijańską pojawiło się latach pięćdziesiątych. Szczególnie ludność wiejska poprzez ubiór czy pisma manifestowała swoją polskość i wiarę w Boga.

 Franciszek Kotula fascynował się nie tylko kulturą ludową. Jego czas pochłaniało wiele zajęć. Był miedzy innymi świetnym kronikarzem. Spisał między innymi losy ludności polskiej i żydowskiej oraz innych nacji przybyłych na Podkarpacie podczas II Wojny Światowej w książce "Losy Żydów rzeszowskich w latach 1939-1944". Pisałam o tym jakiś czas temu przy okazji drugiego wydania tej kroniki w tym roku -> czytaj tutaj .

Państwo Wawrzkiewiczowie z pasją i interesująco przedstawili swoje dokonania.








Kinga Kuźniar



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.