piątek, 21 lutego 2020

Festiwal Relacji nie tylko dla zagubionych


Festiwal Relacji organizowany przez Fundację Przystań Blisko odbędzie się w Rzeszowie po raz czwarty w dniu 7 marca. 


Jest to tym razem jednodniowy cykl wykładów i warsztatów poruszających tematykę budowania dobrych relacji ze sobą, rodziną, współpracownikami, społeczeństwem. Jednak największą grupę nas odwiedzających stanowią rodzice i nauczyciele - FR promuje idee Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy oraz alternatywne formy edukacji. 



 Prelegenci wydarzenia to m.in. Agnieszka Stein, Marta Sikorska, Marta Kułaga, Magda Sendor i Sylwia Włodarska.

Jedyny taki festiwal

 W powietrzu czuć już wiosnę, niebawem świat nieśmiało zacznie się zielenić, a wokół rozkwita coraz więcej społecznych inicjatyw, przyjaznych przestrzeni, nowych idei. Ludzie i społeczności rosną w siłę, które dają im: poczucie wspólnoty, współpraca, więzi. Tej wiosny po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić na 4. Festiwal Relacji wszystkich, którzy marzą o życiu w bezpiecznym świecie dla siebie i swoich bliskich, oraz o tworzeniu coraz lepszych relacji i autentycznych kontaktów ze sobą, ze swoimi potrzebami i otoczeniem.

 Tegoroczna edycja odbędzie się tuż przed Dniem Kobiet, 7 marca 2020 r. Z przyjemnością informujemy, że znów spotkamy się w gościnnych przestrzeniach Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. mjr. W. Kopisto 2B. Jak co roku zapraszamy do udziału w warsztatach i wykładach, których tematyka koncentruje się wokół szeroko rozumianego samorozwoju i naszego wzrastania jako ludzi, współobywateli, partnerów, rodziców oraz nauczycieli i pedagogów.

Gandhi w Rzeszowie

 Dwoma filarami, na których od samego początku opieramy Festiwal Relacji, są: Rodzicielstwo Bliskości (RB), polegające na szacunku do potrzeb i umiejętności dziecka oraz budowaniu z nim bliskiej więzi od pierwszych dni jego życia; a także Porozumienie bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC). PbP to opracowany przez Marshalla Rosenberga uważny i empatyczny sposób porozumiewania się w zgodzie z własnymi emocjami i potrzebami, bez oceny, ale z uważnością na partnera w dialogu czy konflikcie.

 Na licznych warsztatach zobaczyłyśmy, że istnieje możliwość lepszego komunikowania się, opartego na: wzajemnym słuchaniu, byciu w zgodzie ze swoimi potrzebami, dbałości o drugiego człowieka. Te idee tak bardzo wpłynęły na nasze życie, że postanowiłyśmy zaprosić je do naszej codzienności. Jednak i to nam nie wystarczyło. Marzyła nam się społeczność, która patrzy na świat podobnie jak my. Zgodnie z myślą Mahatmy Gandhiego: „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”, postanowiłyśmy wzmacniać nasze otoczenie i powiększać krąg „naszej wioski” – ludzi podobnie myślących. Zmiana zawsze zaczyna się od pomysłu, jednostki, małej grupy ludzi, którzy myślą podobnie. Festiwal Relacji, to także opowieść o tym, że nawet najbardziej szalone na pierwszy rzut oka idee mają szansę przerodzić się w działanie.

Tak samo, ale inaczej…

 Tegoroczny Festiwal będzie nieco inny niż dotychczasowe. Zmiany pojawiają się nieuchronnie i są wynikiem naszego rozwoju, koncentracji sił, uwagi i energii w innych projektach. Tym razem Festiwal Relacji potrwa tylko jeden dzień. Ale za to jaki! 7 marca poprzedza Dzień Kobiet i właśnie kobietom oraz wsparciem ich rozwoju poświęcimy szczególne miejsce. Kolejną zmianą jest rezygnacja z organizowanej przestrzeni dla dzieci.

 Niezmiennie jednak Festiwal to święto dobrych relacji, pełna otwartości i bezpieczna przestrzeń, w której spotkamy się, by uczyć się od siebie nawzajem, a także, by naładować swoje baterie i po prostu ze sobą pobyć. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach i wykładach wyśmienitych psycholożek, terapeutek i trenerek, pracujących na rzecz promowania empatycznej komunikacji oraz Rodzicielstwa Bliskości.

Panie szczęścia, bezradności i złości

 W Rzeszowie pojawi się znana i ceniona Agnieszka Stein, psycholożka specjalizująca się w pracy w nurcie Rodzicielstwa Bliskości, prowadzi warsztaty dla rodziców, webinaria, współpracuje z przedszkolami i szkołami, doradza nauczycielom. Autorka książek o tematyce RB. Poprowadzi dla nas trzy wykłady połączone z dyskusją: o złości, seksualności i roli stresu, o dziwo, nie tylko negatywnej. Po raz kolejny odwiedzi nas też Marta Sikorska, edukatorka, trenerka rozwoju osobistego, coach, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy. Współautorka i współprowadząca warsztaty z udziałem koni jako trenerów Horse Assisted Education, w tym warsztaty poświęcone komunikacji w rodzinie. Przyjedzie do nas z dwoma warsztatami. Pierwszy „Kobiecość to…?...” będzie podróżą w głąb siebie, swoich przekonań na temat kobiet i tego, jak jesteśmy postrzegane. Spróbujemy się dowiedzieć, czy te przekonania nas wspierają, czy wręcz przeciwnie. Drugi warsztat będzie poświęcony bezradności, która jak dowodzą badacze jest drugą najważniejszą przyczyną złości, ale i niskiej samooceny.

 Po raz pierwszy w Rzeszowie odwiedzą nas dwie wspaniałe kobiety. Jedną z nich miałyśmy okazję poznać podczas świetnego warsztatu „NVC w ciele” (o tym, że ciało reaguje najpierw i jak czytać, to co nam próbuje mówić), który na naszą prośbę powtórzy w Rzeszowie. Prowadząca Magda Sendor to certyfikowana trenerka NVC, mediatorka, coach, współautorka książek „Dogadać się z dzieckiem. Porozumienie bez Przemocy – ćwiczenia dla rodziców” i „Empatia zmienia nas, szkołę, świat. Scenariusze zajęć Porozumienia bez Przemocy dla nauczycieli”. Jej drugi warsztat „Jak zamienić konflikt w koleżeństwo” to spotkanie wokół rozwiązywania konfliktów w klasach i szkołach, ale i wszędzie, gdzie pojawiają się trudności w relacji. Czwarta kobieta, to postać, która sama jest sprawczynią świetnej konferencji online dla rodziców „Bliżej potrzeb, bliżej szczęścia”, gdzie śmietanka specjalistów opowiada o wspierającym sposobie bycia ze sobą, dzieckiem, rodziną. Pani Swojego Szczęścia, czyli Sylwia Włodarska, mediatorka NVC, coach i trenerka komunikacji zorientowanej na potrzeby, pokaże nam podczas warsztatów, że zadbana emocjonalnie i kobieta, której potrzeby są zaopiekowane, to bardzo ważny filar życia, nie tylko rodzinnego. Jej drugi warsztat będzie poświęcony temu, co spędza sen z powiek rodzicom na całym świecie, czyli jak wesprzeć rodzeństwo w dogadywaniu się.

 Uff, a to tylko jeden dzień. Na szczęście na wszystkich zmęczonych, jak zawsze, czeka pyszna kawa i drobne przekąski przygotowane przez Dolka Cafe, a na stoiskach naszych wystawców będzie można obejrzeć i kupić książki o tematyce bliskościowej, w tym autorstwa naszych prelegentek oraz piękne przedmioty.

Dlaczego warto przyjść na 4. Festiwal Relacji?
- bo to jest miejsce i czas inspiracji
- bo pomimo przeczytanych książek i wielu godzin warsztatów, ciągle wracamy do naszych starych nawyków i patrzenia na świat, nabytych w dzieciństwie, wyssanych z mlekiem matki,
- bo potrzebujemy takiego czasu i miejsca, gdzie ktoś pomoże nam skontaktować się z naszymi uczuciami i potrzebami, gdzie dotrzemy do tego, co wymaga zaopiekowania,
- bo potrzeba nam wspólnoty, w której możemy się rozwijać,
- bo potrzebujemy miejsca, w którym jest bezpiecznie, w którym zostaniemy przyjęci z tym z czym przychodzimy, bez ocen,
- bo to czas i miejsce na refleksję, na wgląd w swoje życie.
Dorota Rut-Kluz, Przystań Blisko



Kinga Kuźniar
Źródło:  Fundacja Przystań Blisko 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.