czwartek, 21 października 2021

Mediacja jako zawód wykuty na potrzebach społeczeństwa

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego 15 października b.r. w formie konferencji odbył się Dzień Mediacji
 
 
 
Zawód mediatora wyrósł z potrzeby społęcznej. Przykładem może być tutaj brak porozumienia pomiędzy rodzicami a pedagogami w szkole w momencie zaistnienia poważnego problemu z dzieckiem czy brak racjonalnego porozumienia i właściwej reklamacji pomiędzy konsumentem a sprzedawcą/producentem. Rola nauczycieli w wychowaniu dzieci wbrew pozorom jest ogromna i niejednokrotnie nieświadomie szkoła, a tym samym nauczyciele, kodują w młodym człowieku charakter i osobowość. Dziecko przebywa poza domem wiekszość czasu spędzajac go na lekcjach szkolnych, więc warto poświęcić się i wpólnie z nauczycielami wypracować złoty środek wychowawczy własnego dziecka. Z reguły nauczyciel z błachego powodu nie wzywa rodzica do szkoły. Są to już zauważalne poważne sygnały. Często bywa, że to nauczyciel wykazuje troskę natomiast rodzic nie znając własnego dziecka usiłuje go bronić w impertynecki sposób. Rodzic nie zna swojego dziecko, bo się nim nie interesuje i nie poświęca mu czasu. A to jest podstawa, aby monitorować jego rozwój emocjonalno - intelektualny. Inną kwestią są spory rodzinne, kiedy to dorośli ludzie nie potrafią się porozumieć i kieruje nimi jedynie nienawiść i niezrozumiała przemoc. 

Mediator to psycholog, negocjator i swego rodzaju bezstronny arbiter, ale nie sędzia. Bo nim mediator nie może być jeśli relacje pomiędzy stronami mają zyskać poprawny charakter. Mediator nie osądza a nakierowuje strony na właściwe tory. W obecnym czasie spory powstają z bzdurnych nieporozumień i braku chęci uzyskania prawdy czy wyjaśnienia.

Konferencję ropoczął dr hab. Jan Olszewski Prof. UR z Zakładu Prawa Gospodarczego Instytutu Nauk Prawnych Kolegium Nauk Społecznych UR rozprawą na temat rozwoju polubownego rozwiązywania sporów na Podkarpaciu. Pracownik UOKiK zaprezentował nowoczesne, bezpłatne narzędzie edukacyjne: konsument.edu.pl. Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Rzeszowie: Małgorzata Jaremko i Marcin Ożóg przedstawili działalność Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy WIIH w Rzeszowie, który funkcjonuje w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Konsumentów. Reprezentanci przygotwali też praktyczne broszury, które łatwo pokierują zagubionego konsumenta. Radca Prawny Elżbieta Korbecka zajęła stanowisko radcy prawnego w mediacjach i zaprezentowała rolę Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radcowskiej w Rzeszowie.  Wiesław Pałka ze Stowarzyszenia Podkarpackie Centrum Mediacji podkreślił rolę pedagoga w mediacji.











 
Kinga Kuźniar

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.