Inwestycje w rzeszowskich szkołach średnich
- Edukacja to obszar, w którym nie ma miejsca na kompromisy, dlatego unowocześnianie bazy szkolnej to od początku jeden z absolutnych priorytetów mojej prezydentury. W sumie na inwestycje w rozbudowę szkół w ciągu pięciu lat miasto Rzeszów wydało ponad 250 mln zł. Z tej ogromnej puli ponad 111 milionów złotych skierowaliśmy bezpośrednio na rozbudowę i modernizację szkół średnich. Chcę, aby młodzi rzeszowianie uczyli się w warunkach na miarę XXI wieku, a Rzeszów był krajowym liderem nowoczesnej edukacji – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.
Największe inwestycje zostały wykonane w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. 3 Maja, w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego, w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Szopena i Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej.
Nowe hale sportowe
I LO wzbogaciło się o pełnowymiarową halę sportową. Budynek ma dwie kondygnacje – na parterze znajduje się strefa boisk z trybuną dla 230 widzów, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, pokój higienistki oraz sale zajęć indywidualnych. W poziomie piwnic znajdują się: szatnia dla uczniów, szatnie z umywalniami, pomieszczenie siłowni, sala treningowa oraz pomieszczenia techniczne. Hala może pełnić również funkcje auli – wyposażono ją w profesjonalny system nagłośnienia. Hala została oddana do użytku w 2024 r. Koszt jej wybudowania to 12,3 mln zł.
Rok wcześniej oddana do użytku została inwestycja przy ul. Towarnickiego. Powstała tam pełnowymiarowa hala z trybunami dla widzów, z zapleczem (m.in. siłownia, pokój nauczycielski, cztery szatnie z węzłem sanitarnym i natryskami), pomieszczeniami dydaktycznymi. Ponadto wybudowano także boisko, skocznię w dal, miejsca parkingowe przed głównym wejściem do szkoły i w rejonie boiska. Wartość tego zadania to 16,5 mln zł.
Rozbudowy, remonty i modernizacje
Jeszcze więcej, bo aż 20 mln zł kosztowała długo wyczekiwana kompleksowa modernizacja zabytkowego budynku III LO. Zakres przeprowadzonych prac był bardzo duży. Objął m.in.: modernizację starych, wysłużonych instalacji, modernizację węzłów cieplnych, naprawę i malowanie tynków, wymianę stolarki drzwiowej, wymianę podłóg, rynien, rur spustowych, remont schodów, ocieplenie stropu, montaż sufitów podwieszanych, remont łazienek, izolację fundamentów, wykonanie dodatkowej wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Powstała nowa droga pożarowa, ogrodzenie, monitoring. Inwestycja zakończyła się w kwietniu tego roku.
Zespół Szkół Elektronicznych – jedna z najlepszych szkół w województwie podkarpackim - zyskała nową przestrzeń. Główną częścią zrealizowanej tam inwestycji, wartej ponad 11,1 mln zł była budowa nowej części szkoły wraz z przebudową infrastruktury technicznej, zagospodarowaniem terenu.
W budynku Zespołu Szkół Gospodarczych przy ul. Spytka Ligęzy przeprowadzona została termomodernizacja wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego, wymieniono stolarkę oraz przebudowano instalacje. Koszt to prawie 2,5 mln zł.
2 mln zł kosztowała modernizacja przeprowadzona w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Staszica. Podobna kwota wydana została na budowę nowych boisk przy VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Wyspiańskiego.
Lista inwestycji przeprowadzonych w szkołach średnich jest dłuższa i obejmuje m.in. także doposażenie placówek, budowę np. siłowni plenerowych, boisk, terenów rekreacyjnych.
Na tym nie koniec
Trwa już największa, jeśli chodzi o zakres i koszt inwestycja w infrastrukturę edukacyjną – rozbudowa i modernizacja IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Orzeszkowej. Jej wartość to 42 mln zł. Za te pieniądze szkoła zyska m.in. nowe skrzydło. Będzie to to dwukondygnacyjny budynek. Na jego parterze znajdą się pomieszczenia dydaktyczne. Na piętrze budynku będzie hala sportowa z widownią i zapleczem sanitarnym. Częścią tej inwestycji będzie także miejsce schronienia.
Kinga Kuźniar
Źródło: UM Rzeszowa



Komentarze
Prześlij komentarz