

Historia rzeszowskiego muzeum sięga 1935 roku, kiedy to grupa społeczników skupionych w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej zadecydowała o powołaniu placówki muzealnej organizatorem której został nauczyciel miejscowej szkoły powszechnej Franciszek Kotula. Gromadzone przez niego zabytki składowane były początkowo w jednej z sal szkoły powszechnej przy ulicy Bernardyńskiej. W 1940 roku muzealne zbiory przeniesione zostały do kamienicy przy rzeszowskim Rynku. Kilkukrotnie w dziejach muzeum zmieniana była nazwa instytucji. Pierwotną nazwę Muzeum Ziemi Rzeszowskiej zmieniono w 1945 roku na Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 roku podniesiono jego rangę jako Muzeum Okręgowe. Pod tą nazwą rzeszowskie muzeum funkcjonuje do dzisiaj. Od początku lat 50-tych XX wieku muzeum zajmuje reprezentacyjny, siedemnastowieczny popijarski gmach przy ulicy 3-go Maja. Zaadoptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego obiekt z cennymi, barokowymi polichromiami w krużgankach parteru z pierwszej połowy XVIII wieku i unikatowym zespołem malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i dawnej aptece nadaje wyjątkową atmosferę i piękno tejże instytucji.
Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego.
Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.
Trzej twórcy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem. Łączy ich artystyczne pokrewieństwo, sposoby reagowania na rzeczywistość, próby zapisywania – słowem czy obrazem – świata przeżyć i doznań. Jakub Pacześniak i Stanisław Dłuski najnowsze zbiory wierszy – odpowiednio „dno oka” i „Odę do próchna” – wydali w jednej z najważniejszych serii poetyckich ukazujących się w Polsce: w Bibliotece „Toposu”. Prace Rafała Pacześniaka zdobią okładki wszystkich książek Jakuba Pacześniaka oraz tomu Stanisława Dłuskiego „Wiersze dla bezdomnych i wydrążonych”.
Rajd ma na celu nie tylko zgromadzenie fanów kultowego Malucha z całej Polski i przejazd przez najciekawsze zakątki Bieszczad, ale przede wszystkim pomoc Podopiecznym Domu Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku. Na rzecz ośrodka zostanie bowiem przekazana cała kwota zebrana podczas Rajdu. Więcej informacji na stronie Automobilklubu Rzeszowskiego oraz na Facebooku.
Zajęcia odbędą się na platformie Zoom, obowiązują na nie zapisy. Informację prasową oraz zdjęcie i bio prowadzącego przesyłam Państwu w załączeniu.
Nasz program narodowy złożony ze spektakli, koncertów i wystaw zaprezentujemy w Trokach i w Wilnie 17 i 18 września. Festiwalowa publiczność zobaczy m.in. transmisję spektaklu „Wesołe kumoszki z Windsoru” (Duża Scena Teatru Królewskiego), spektakl „Na pokuszenie” (na Scenie Domu Polskiego w Wilnie) oraz wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego (Galeria Biała ASP Wilnie).
![]() |
Studia stacjonarne
W roku akademickim 2020/2021 WSPiA planuje kilka sposobów organizacji zajęć dydaktycznych w zależności od trybu studiów. Na studiach stacjonarnych studenci I roku na wszystkich kierunkach studiów będą uczestniczyć w dwóch pierwszych wykładach z każdego przedmiotu w formie stacjonarnej (z podziałem na grupy liczące około 50. osób). Kolejne wykłady z danego przedmiotu organizowane będą za pośrednictwem narzędzi do edukacji zdalnej.
W środę przedstawiciele "Muzeo" i muzealnicy zgromadzili się w Hotelu Apart, aby opowiedzieć o nowinkach muzealnych i wymienić się doświadczeniem.
Madamme to pięcioosobowy zespół tworzący muzykę z pogranicza folku i folk rocka, przez co ich brzmienie można porównać do zespołów takich jak The Lumineers, Of Monsters And Men, czy Kwiat Jabłoni.
![]() |