wtorek, 29 września 2020

Mocny głos na radiowym koncercie BlackJob

W piątkowy wieczór 26 września zespół BlackJob z Krakowa na czele z wokalistką Liwią Limberger zaprezentował swoją twórczość muzyczną w Polskim Radiu Rzeszów. 
     

 Czterej silni muzycy i mocny głos kobiecy to mieszanka wybuchowa z fajerwerkami.  To była super dawka świetnego polskiego blues - rocka. Emocje czuje się ze sceny, co nie pozwala widzom być obojętnymi.

poniedziałek, 28 września 2020

Pilnie potrzebne wsparcie na rehabilitację pasjonata szybownictwa Jakuba Cieleckiego

Jakub jest uczniem technikum mechanicznego w Rzeszowie. W trakcie wakacji uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lotniczemu. Jego stan jest ciężki, w wyniku wypadku doznał złamania kręgosłupa, złamania nogi, urazów głowy oraz obrażeń wielonarządowych, stłuczenia płuc i nerek. Jakub wymaga długotrwałego leczenia oraz intensywnej rehabilitacji. Wpłat można dokonywać tutaj.


"9 lipca tego roku Mój Brat uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lotniczemu w wyniku czego doznał złamania kręgosłupa, nogi, obszernych urazów głowy, obrażeń wielonarządowych w tym stłuczenia płuc i nerek. Jego stan pomimo tego, że jest ciężki wydaję się być stabilny. Kuba będzie wymagał intensywnej jak i kosztownej rehabilitacji zatem proszę Was wszystkich o wsparcie. Naprawdę liczy się każda złotówka tak jak i każde udostępnienie. Z całego serca będę wdzięczny bo nic nie jest ważniejsze niż jego powrót do zdrowia. Pomóżmy ponownie stanąć mu na nogi. Wszystko w naszych rękach.

niedziela, 27 września 2020

Blackjob z Krakowa na scenie rzeszowskiego radia

W piątek 25 września b.r. w Studiu koncertowym im. T. Nalepy wystąpiła grupa muzyczna Blackjob. Większa relacja wkrótce, a teraz posłuchajcie i łykajcie energię.


 Kinga Kuźniar

środa, 23 września 2020

85 lat istnienia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie - aktualizacja


 W roku bieżącym rzeszowskie Muzeum Okręgowe obchodzi jubileusz 85-lecia. Ta najstarsza i największa w mieście instytucja muzealna świętuje równocześnie 30. rocznicę utworzenia Muzeum Etnograficznego oraz 120. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli.  Uroczystości jubileuszowe ze względu na sytuację epidemiologiczną NIE odbędą się 2 października 2020 roku. Nowy termin zostanie podany niebawem!


 Historia rzeszowskiego muzeum sięga 1935 roku, kiedy to grupa społeczników skupionych w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej zadecydowała o powołaniu placówki muzealnej organizatorem której został nauczyciel miejscowej szkoły powszechnej Franciszek Kotula. Gromadzone przez niego zabytki składowane były początkowo w jednej z sal szkoły powszechnej przy ulicy Bernardyńskiej. W 1940 roku muzealne zbiory przeniesione zostały do kamienicy przy rzeszowskim Rynku. Kilkukrotnie w dziejach muzeum zmieniana była nazwa instytucji. Pierwotną nazwę Muzeum Ziemi Rzeszowskiej zmieniono w 1945 roku na Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 roku podniesiono jego rangę jako Muzeum Okręgowe. Pod tą nazwą rzeszowskie muzeum funkcjonuje do dzisiaj. Od początku lat 50-tych XX wieku muzeum zajmuje reprezentacyjny, siedemnastowieczny popijarski gmach przy ulicy 3-go Maja. Zaadoptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego obiekt z cennymi, barokowymi polichromiami w krużgankach parteru z pierwszej połowy XVIII wieku i unikatowym zespołem malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i dawnej aptece nadaje wyjątkową atmosferę i piękno tejże instytucji.

Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

 


W dniach 24 września – 3 października 2020 r. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 


Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. 

 Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki. 

Przecięcia poetycko - malarskie

 

28 września o godz. 19:00 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe spotkanie literatury i malarstwa. W teatralnym foyer gościć będziemy artystów związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem, którzy zaprezentują część swojego dorobku artystycznego. Spotkanie poetyckie wokół wierszy Stanisława Dłuskiego i Jakuba Pacześniaka połączone z otwarciem wystawy malarstwa Rafała Pacześniaka to jeden z punktów pilotażu Przestrzenie Sztuki. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech operatorów tego ogólnopolskiego projektu. 



 Trzej twórcy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem. Łączy ich artystyczne pokrewieństwo, sposoby reagowania na rzeczywistość, próby zapisywania – słowem czy obrazem – świata przeżyć i doznań. Jakub Pacześniak i Stanisław Dłuski najnowsze zbiory wierszy – odpowiednio „dno oka” i „Odę do próchna” – wydali w jednej z najważniejszych serii poetyckich ukazujących się w Polsce: w Bibliotece „Toposu”. Prace Rafała Pacześniaka zdobią okładki wszystkich książek Jakuba Pacześniaka oraz tomu Stanisława Dłuskiego „Wiersze dla bezdomnych i wydrążonych”.

wtorek, 22 września 2020

Maluszki wciąż na chodzie - Bieszczadzki Charytatywny "Rajd" Malucha - Zaproszenie

 W najbliższą niedzielę w Sanoku na Placu Harcerskim w godzinach 10:00-12:00 będziecie mogli zobaczyć kultowe Fiaty 126p, czyli Maluchy. Pojazdy zgromadzą się w tym miejscu w ramach  1. Bieszczadzkiego Charytatywnego „Rajdu” Malucha. 


Rajd ma na celu nie tylko zgromadzenie fanów kultowego Malucha z całej Polski i przejazd przez najciekawsze zakątki Bieszczad, ale przede wszystkim pomoc Podopiecznym Domu Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku. Na rzecz ośrodka zostanie bowiem przekazana cała kwota zebrana podczas Rajdu. Więcej informacji na stronie Automobilklubu Rzeszowskiego oraz na Facebooku.

VATAHA z mocnym rockiem dla rzeszowskiej publiczności

Vataha jak sama nazwa sugeruje to zgrana grupa, w tym przypadku, mocarnych muzyków.  Pochodzą z Płocka i 18 września b.r. specjalnie zagrali NA ŻYWO dla rzeszowskiej publiczności w Studiu Koncertowym im. T. Nalepy. 

 Raczą melomanów rockiem od listopada 2014 roku. Pierwszym publicznym występem zadebiutowali wiosną 2015 roku na juwenaliach w swym rodzimym mieście. Potem przyszły następne duże imprezy i nagrody. 

poniedziałek, 21 września 2020

Vataha w Polskim Radiu Rzeszów - film


Kinga Kuźniar

 

Rekrutacja na ostatniej prostej

 

27 procent więcej kandydatów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłorocznej rekrutacji wybrało studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Tak wygląda podsumowanie II tury tegorocznej rekrutacji kandydatów na studia. Są to cząstkowe wyniki, bo na ostateczne musimy poczekać do października, kiedy zakończy się III ostatnia tura rekrutacji w WSPiA. 

Dni otwarte w Rzeszowskim Domu Kultury i okazja do ciekawego spędzenia czasu

Rzeszowski Dom Kultury rekrutuje na zajęcia w sezonie 2020/2021. Zapisy odbywają się w poszczególnych filiach RDK.


 Dorośli i dzieci mogą zapisać się na zajęcia taneczne, wokalne, nauki gry na instrumentach muzycznych, językowe m.in. na j. angielski i francuski w stopniu podstawowym.

środa, 16 września 2020

Bareja wciąż żywy - O higienę trzeba dbać, ale nie tak!

W toalecie Galerii Rzeszów można zastać taki obrazek. To jak smutny żart z filmu "Miś".


  Ewidentnie obsługa galerii przestała dbać o płyn dezynfekcyjny, który prawdopodobnie i tak nie miał nic wspólnego z higieną, dezynfekcją i czystością. Generalnie strach myć ręce takimi płynami, które szkodzą jak dowiodło doświadczenie wielu osób. Wysuszona skóra ze zniszczoną ochronną florą bakteryjną to standard po krótkim używaniu tego specyfiku. Gdzie jest inspekcja sanitarna? Inspektorzy zamiast dawać popis idiotyzmu powinni przynajmniej co jakiś czas kontrolować m.in. publiczne toalety.

Warsztaty filmowe z Przemysławem Chruścielewskim

 


W najbliższą sobotę (19 września) w godzinach 15:00-18:00 odbędą się kolejne warsztaty z cyklu CamON-line. Prowadzącym spotkanie będzie Przemysław Chruścielewski - montażysta takich hitów jak "Boże Ciało" czy "Ostatnia Rodzina", członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, absolwent PWSFTViT w Łodzi.




 Zajęcia odbędą się na platformie Zoom, obowiązują na nie zapisy. Informację prasową oraz zdjęcie i bio prowadzącego przesyłam Państwu w załączeniu. 

Przygotowania do sezonu chorobowego - Na testy skieruje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

15 września b.r. wojewoda Ewa Leniart poinformowała o przygotowaniu do wzrostu zachorowań w sezonie jesienno - zimowym.

 
 W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę odbędzie się tez monitoring zachorowań na covid. Skierowanie na testy pod kontem wirusa wystawi lekarz rodzinny. Do tego trój poziomowe zabezpieczenie szpitalne ma zabezpieczyć przed zarażaniem się. W każdym szpitalu znajdują się izolatki, gdzie zostają umieszczone osoby "podejrzane" o zachorowanie na covid. Do tego obowiązkowe są odziały zakaźne i obserwacyjno - zakaźne dla tych osób. Do szpitali wielospecjalistycznych trafią osoby z rozpoznanym covid, ale też pozostałe. Wojewoda podkreśliła, że szkoły i ich dyrektorzy mają działać elastycznie jeśli chodzi o organizację nauczania i higienę sanitarną - Cieszymy się, że dzieci wróciły normalnie do szkół. To bardzo ważne - podsumowała wojewoda.

wtorek, 15 września 2020

TRANS/MISJE w Trokach jako kontynuacja rzeszowskiego Festiwalu

 
13 września w Trokach uroczyście zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki. Powołana trzy lata temu w Rzeszowie przez dyrektora Jana Nowarę impreza odbywa się już po raz trzeci. Tegorocznym gospodarzem Festiwalu jest miasto Troki, które w tym roku pełni zaszczytną funkcję Litewskiej Stolicy Kultury. 

 Nasz program narodowy złożony ze spektakli, koncertów i wystaw zaprezentujemy w Trokach i w Wilnie 17 i 18 września. Festiwalowa publiczność zobaczy m.in. transmisję spektaklu „Wesołe kumoszki z Windsoru” (Duża Scena Teatru Królewskiego), spektakl „Na pokuszenie” (na Scenie Domu Polskiego w Wilnie) oraz wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego (Galeria Biała ASP  Wilnie). 

poniedziałek, 14 września 2020

Piwo swojskie, regionalne da ci satysfakcję

Miniony koniec tygodnia odbył się między innymi pod znakiem piwa. I to nie byle jakiego, bo swojskiego - regionalnego!


 Od piątku na rzeszowskim rynku zagościli browarnicy. Większość stanowili regionalni podkarpaccy producenci jak na Browar Lasowiak z Jeżowego czy Browincja z Radymna. Producenci zaprezentowali wykwintne piwa o wyszukanych smakach jak herbaty Earl Grey, której wywar jest faktycznie dodatkiem do niego - Smak piwa głównie nadaje słód - podkreślają browarnicy i w tym tkwi kwintesencja smaku każdego piwa. Do Rzeszowa przyjechali także browarnicy z Krakowa czy Warszawy i okolic. 

Tryb mieszany na WSPiA


Trzy formy prowadzenia zajęć: zdalnie, stacjonarnie i dualnie z zachowaniem wszystkich wytycznych epidemiologicznych – tak WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa rozpocznie nowy rok akademicki 2020/2021. Decyzją Władz Uczelni zajęcia w różnych formach rozpoczną się 3 października 2020 r. 

Studia stacjonarne  

 W roku akademickim 2020/2021 WSPiA planuje kilka sposobów organizacji zajęć dydaktycznych w zależności od trybu studiów. Na studiach stacjonarnych studenci I roku na wszystkich kierunkach studiów będą uczestniczyć w dwóch pierwszych wykładach z każdego przedmiotu w formie stacjonarnej (z podziałem na grupy liczące około 50. osób). Kolejne wykłady z danego przedmiotu organizowane będą za pośrednictwem narzędzi do edukacji zdalnej.  

niedziela, 13 września 2020

Madamme z Wrocławia na Marinie

Wrocławski zespół ostatnio przemierza Podkarpacie. Po występie w Przemyślu przyszedł czas na Rzeszów. 


 W sobotni ciepły wieczór Madamme zaprezentował się na OSW Marina. Plenerowy koncert był strzałem w dziesiątkę. Klimat w otoczeniu przyrody i folkowa muzyka współgrały ze sobą idealnie. Grają od serca i z sercem wychodza naprzeciw słuchaczom.

Piękno w RDK

W piątek 11 września b.r. Rzeszowski Dom Kultury zainaugurował cykl warsztatów piękna. Były stylizacje, posiłek i muzyka.



 Piękna każdego dnia to jesienny, comiesięczny cykl warsztatów odbywający się w Filii RDK na Staromieściu i Zalesiu. 

sobota, 12 września 2020

Koncerty na żywo ponownie w radiu! - Wystartowaliśmy!

11 września b.r. w Studiu im. T. Nalepy Polskiego Radia Rzeszów cykl koncertów zainaugurował Szymon Pejski wraz ze swoja muzyczną ekipą.

     

 Szymon Pejski jakiś czas temu pokazał się w jednym z programów łowiących muzyczne talenty. Szymon swój talent szlifował w Londynie na Vocaltec Actontown, a pochodzi z Łodzi. Grywa na wielu instrumentach, a najwięcej na gitarze  - Kto gra na akordeonie ten jest dżentelmenem - żartuje artysta i kwituje, że nie potrafi grac tylko na trąbce.

czwartek, 10 września 2020

Nowinki od muzealników - Wystawy multimedialne tak, ale jako alternatywa.

W środę przedstawiciele "Muzeo" i muzealnicy zgromadzili się w Hotelu Apart, aby opowiedzieć o nowinkach muzealnych i wymienić się doświadczeniem.

 
 
 Muzeo to system ułatwiający pracę muzeów w ramach zapisu archiwów, w tym plików dźwiękowych, digitalizacji, biblioteki,wydarzeń czy obiektywnego wartościowania poprzez porównanie przekazów z rożnych stron. 

 O digitalizacji zbiorów opowiedziała Joanna Szarata z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Ciekawym rozwiązaniem jest digitalizacja w 3D, gdzie poprzez obrót przedmiotu możemy go dokładnie obejrzeć.

wtorek, 8 września 2020

Dzieci zatańczyły dla Laili Arifuliny

W niedzielne popołudnie w Filharmonii Podkarpackiej odbyło się wydarzenie taneczno - muzyczne upamiętniające tancerkę, choreografa i społecznika Laili Arifuliny. Laila zmarła w lipcu 2019 r. Większa relacja wkrótce.



Kinga Kuźniar

 

Przystań na chwilę, wsłuchaj się. Słyszysz Madamme wśród śpiewu ptaków?

 Już 12 września b.r. w OSW Marina wystąpi zespół Madamme. Zagrają, aby ukoić jednych w żalu, smutku a innych w radości. Po trudach życia przybywajcie się zresetować.





Madamme to pięcioosobowy zespół tworzący muzykę z pogranicza folku i folk rocka, przez co ich brzmienie można porównać do zespołów takich jak The Lumineers, Of Monsters And Men, czy Kwiat Jabłoni. 

poniedziałek, 7 września 2020

Gabriela Janusz na TRANS/MISJACH - film



Kinga Kuźniar

 

Rock na rzeszowskich Bulwarach po wielu miesiącach ciszy - Myślałam, że zapomniałam jak się występuje na scenie, ale jednak pamiętam

W sobotę jak co roku Bulwary zgromadziły fanów rocka. Kilkugodzinna dawka mocy pozwoliła im chociaż na chwile oderwać się od otaczającej rzeczywistości.


 Na początek odbyła się cześć konkursowa czyli mini koncerty. Wtedy oprócz własnych kompozycji zespoły musiały wykonać jeden utwór z twórczości Breakout'ów. Nagrodę główną jury przyznało zespołowi RoseMerry tj. 3000 zł i 36 h w studiu nagrań. Za najbardziej oryginalne wykonanie utworu zespołu Breakout statuetkę Tadeusza Nalepy i 18 h w studiu nagrań otrzymał zespół P. PIG.

piątek, 4 września 2020

Wojskowi i agresywni urzędnicy na straży szmat


Z relacji poszkodowanych i świadków na straży szmat stoją oficerzy wojskowi i agresywni urzędnicy.

Hańbą ogromną jest już to kiedy oficer Wojska Polskiego czy Policji stoi z termometrem i atakuje wchodzących do urzędu czy przychodni czy innych jednostek!




 Zidiocenie w urzędach, które powinny służyć obywatelom trwa w najlepsze. Dyrekcja urzędów wydaje kuriozalne zarządzenia odnośnie stosowania masek, a agresywne pracownice atakują każdego kto przychodzi załatwić sprawę. Przy sprzeciwie wzywają Policję. Nie zdają sobie sprawy, że za bezpodstawne wezwanie Policji która zobowiązana jest bronic obywateli w naprawdę trudnych sprawach grozi kara grzywny około 1 500 zł! 

Zbigniew Ćwiąkalski profesorem od nauk prawnych

Dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 lipca 2020 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Jest to najwyższy tytuł naukowy, jaki można otrzymać w Polsce.  




 Prof. Zbigniew Ćwiąkalski jest wieloletnim wykładowcą WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W Uczelni kieruje Katedrą Prawa i Postępowania Karnego. Jest także pracownikiem Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Ćwiąkalski urodził się w Łańcucie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

czwartek, 3 września 2020

Dzień Rumuński na Festiwalu TRANS/MISJE

Ostatni dzień Festiwalu był okazją do zapoznania się ze sztuką rumuńską. Dodatkową atrakcją było przedstawienie plenerowe w wykonaniu Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej Asocjacja 2006.


 Widowisko plenerowe odbyło się ponownie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Poznańska grupa przewędrowała zamkowy dziedziniec wraz z publicznością w poszukiwaniu sensu życia i szukaniu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Głównodowodzącymi byli Św. Piotr i Św. Paweł. Niezwykłe widowisko ze świetnie zorganizowanym ciekawym zapleczem technicznym dało widzom wiele frajdy. Do tego bardzo dobry kontakt aktorów z publicznością był dodatkowym atutem przedstawienia.

Przygotowania do szkoły w Millenium Hall

Wrzesień już rozpoczęty, najlepiej wiedzą o tym uczniowie i ich rodzice, dlatego już 5 września coroczna odsłona eventu Back to School w Millenium Hall.

Podczas wydarzenia odbędzie się kiermasz zajęć pozalekcyjnych, zaprezentują się placówki z ofertą zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży: szkoły językowe, sportowe, muzyczne, tańca i inne. 


 Oprócz stoisk wystawienniczych przygotowane zostaną warsztaty, lekcje próbne, konkursy z nagrodami oraz animacje. W strefie malucha najmłodsze dzieci będą mogły uczestniczyć w zabawach i grach edukacyjnych pod opieką animatorów. Nie zabraknie też rabatów przygotowanych specjalnie dla uczniów, które pomogą w zaopatrzeniu się w niezbędne rzeczy do szkoły w promocyjnych cenach.

środa, 2 września 2020

Dalszy ciąg i podsumowanie programu "Maluch+". Nowy rzecznik prasowy wojewody.

Od 1 września b.r. obowiązki rzecznika prasowego wojewody będzie realizował Michał Mielniczuk. Małgorzata Waksmundzka - Szarek została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW w Rzeszowie.

 
Dzisiaj przy okazji raportu z realizacji programu "Maluch+" odbyło się oficjalne pożegnanie dotychczasowej rzecznik wojewody Małgorzaty Waksmundzkiej - Szarek, która od września została zastępcą dyrektora w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW.

Dzień Bułgarski na Festiwalu TRANS/MISJE

W sobotnie popołudnie i wieczór widzowie mogli podziwiać sztuki bułgarskie i polskie w ramach 02 Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE.



 Wszystko rozpoczęło się sztuką "Tano nad Piazzolla" opartej  tylko i wyłącznie na tańcu i niewerbalnym odczytywaniu intencji aktorów. Karolina Dańczyszyn z Tomaszem Dajewski  przy kontrabasowym akompaniamencie Stana Michalaka odtańczyli codzienny bieg zagubionych istot ludzkich. Po to, aby w końcu jak oberwańcy i obstrzępieni zatraceńcy zatrzymać się, poczuć drugiego człowieka i wyzwolić w sobie empatię do niego.

wtorek, 1 września 2020

Dzień Litewski na Festiwalu TRANS/MISJE

W piątek 28 sierpnia b.r. został zaplanowany Dzień Litewski na 02 Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISJE. Udało się go zrealizować online!


  Dzień rozpoczął wernisaż wystawy w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie pt.: "Mimowie" fotografii Litwina Vitasa Lucusa. Niezwykłe zdjęcia i fotoreportaże opowiadające o życiu udało się obejrzeć na slajdach z Muzeum Fotografii w Szawlach. Autor i dyrektor muzeum ze względu na wdrożone dwa tygodnie wcześniej obostrzenia nie zdążyli przyjechać do Polski. A szkoda, bo oglądanie na żywo byłoby niezwykłą frajdą.